عذرخواهی گوگل از میشل اوباما


امروز صبح ساعت ۹ اگر به مرورگرهای سایت گوگل سری می زدید در میافتید که بانوی اول آمریکا ، میشل اوباما، در صدر فهرست جستجوهای اینترنتی این سایت قرار گرفته است.

1- michelle obama (+2,650%)
black friday sales (+400%) -2
taylor lautner ( +200%) -3
black friday (+170%) -4
thanksgiving (+140%) -5
black friday 2009 (+120%) -6
new moon (+110%) -7
robert pattinson (+60%) -8
food network (+60%) -9
. sahadan (+50%) ('midfielder' in Turkish )- 10

اما موضوع از چه قرار است؟
تقریبا دو هفته پیش عکسی از بانوی اول آمریکا در صفحه عکس های گوگل خودنمایی کرد که توجه بسیاری از کاربران اینترنت را به خود جلب کرد. کافی بود که شما کلمه " میشل اوباما" را در میان عکس های گوگل جستجو کنید تا در اولین نتیجه بانوی اول امریکا را در عکسی شبیه سازی شده به یک شامپانزه ببینید!

اما گوگل به سرعت این عکس را از صفحه تصویرهای خود حذف کرد. ولی با این حال بسیاری از وب سایت ها این عکس را از در مدت چند روز گذشته در صفحات خود جای دادند و اکنون هم به صورت اسناپ شات ( تصویرگری صفحات وب) همان گونه که در عکس بالا می بینید موجود است. همچنین شرکت گوگل در پیامی از بانوی اول آمریکا عذرخواهی کرده است و توضیح داده است که نتایج جستجوهای مرورگرهای گوگل به الگورتم های کامپیوتری وابسته است که هزاران فاکتور در آن نقش دارند. البته گوگل برای این که از اتهام نقض آزادی بیان نیز رهایی یابد آلوده بودن عکس میشل اوباما به یک ویروس اینترنتی را بهانه کرده است!
مدافعان آزادی بیان یادآوری می کنند زمانی که وزیر امور خارجه سابق آمریکا ، کاندا لیزا رایس، سالها سوژه جوک های تبعیض نژادی بود و در جستجوهای عکس ها و مطالب گوگل هم این سوژه ها به فراوانی یافت می شد این شرکت هیچ واکنشی از خود نشان نداد.در حالی که این موضوع تبدیل به یکی از خبرهای جنجالی صفحات مجازی شده است کاخ سفید ترجیح داده است که سکوت اختیار کند.

گفتنی است که این اولین باری نیست که گوگل برای نتایج خود در صفحاتش عذرخواهی می کند. در سال ۲۰۰۴ نیز شرکت گوگل برای اینکه اولین نتایج جستجو برای کلمه " جهود" یا " Jew" به یک وب سایت ضد آیین یهود ( Antisemitism) مربوط می شد مجبور به عذرخواهی شده بود.

هیچ نظری موجود نیست: